Dünya üzerinde sayısız güzellikte ülke, onların sayısız güzellikteki şehri ve şehirlerin birbirinden masalsı ara sokakları var. Flight Network işte o şehirleri açıkladı. Dünyanın en güzel ve ünlü şehirlerinden bazılarını sizin için listeledik. İçlerinde ülkemizin de en güzel şehirlerinden biri yer alıyor. “Dünyanın en güzel 10 şehri!” başlığı ile hazırladığımız yazımızda Avrupa’daki favori şehrimiz Paris ile başlıyoruz.

Seyahat etme fırsatınız olduğunda sizin için birinci sıradaki şehir hangisi olur?

1. Paris, FRANSA

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Paris, şüphesiz yine dünyanın en güzel şehirleri arasında yer alıyor. Tarihi yapıları, dünyaca ünlü moda anlayışı, leziz yemekleri ve birbirinden görkemli meydanları ile yılda 30 milyondan fazla turiste ev sahipliği yaparak ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. En önemli ziyaret merkezleri; Eiffel Kulesi, Seine Nehri, Louvre Müzesi,Versay Sarayı, Notre Dame Katedrali, Şanzelize Caddesi ve Disneyland Paris gibi sayısız güzellikte ziyaret edilecek yerlere sahiptir. Paris; masalsı sokakları, sanata değer veren müzeleri, tarihi eserleri ve tadına doyum olmayan mutfağı ile bizce de dünyanın görülmeye değer en güzel yerlerinden biri!

2. New York, ABD

Herkesin hayatında en az bir kez görmeyi hayal ettiği şehirlerin başında gelir New York! Amerika’nın kültürel ve ticari konumlarının en önemli merkezi olan New York, kozmopolit yapısı ile tüm dünya ülkelerinin ilgisini üzerine çekiyor. Turistik ve kültürel geziler, iş amaçlı seyahatler ve yeni keşifler için en doğru adresler biri olan Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat eden herkes mutlaka ilk olarak New York’u görmek ister. İlgi çekici pek çok popüler mekanı bir arada sunan nadir şehirlerden biri olan New York için görülmesi gereken yerleri kısaca derlersek; Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Brooklyn Köprüsü, Times Square, Central Park, Metropolitan Sanat Müzesi, 5th Avenue, Rockefeller Center ve daha onlarca önemli merkezi ile yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini üzerine çeker. Hepimiz isimlerini bilsek de yakından görme fırsatı yakalayamamış olabiliriz. Önümüzdeki zamanlarda özgürce seyahat edebilmenin hayalini kurarken, New York’u da listenin başına almanızı tavsiye ederiz!

ALABANDAÖneriyor! “Dünyada ziyaret edilmesi gereken 5 önemli müze!”

3. Londra, İngiltere

Yeninin ve eskinin, geçmişin ve geleceğin bir arada olduğu görkemli ülkelerden biri İngiltere! Tarihi zenginliği , yaşayan ve yaşatılan yüzyıllara uzanan kültürü ve günümüzü en iyi yansıtan teknolojik imkanları ile eskiyi ve yeniyi bir arada yaşamak isteyenlerin birinci duraklarından biri. Dünyanın hiç bir büyük şehrine benzemeyen Londra, kendi ait yapısı ile yapaylıktan uzak, birebir tarihin içinden bir şehir! Bu şehri güzel kılan önemli ziyaret noktalarından bahsedecek olursak; Buckingham İngiliz Kraliyet Sarayı ve Big Ben Elizabeth Kulesi ilk sıralarda gelir. Westminister Sarayı yani Parlamento Binası, Westminister Manastırı, Kensington Sarayı, Windsor Şatosu, Tower Bridge, British Museum, National Gallery, London Eye, Hyde Park ve Trafalgar Meydanı en önemli ziyaret noktalarındandır.

4. Venedik, İTALYA

Birbirinden ilginç karnavalları, romantizm hissi ile çevrelenmiş kanalları ile Venedik şüphesiz dünyanın en güzel ve özel şehirlerinden biri. Aşıklar şehri de diyebileceğimiz Venedik, lagünler üzerine kurulu olması ile eşsiz bir şehir planlamasına sahip. Kanalları ile sokakları birbirine bağlar ve kanal turları için dünyanın her yerinden turiste ev sahipliği yapar. Tarihi, müzeleri, meydanları ve kanalları ile dikkat çeken Venedik için gezilecek yerleri sıralayacak olursak; Büyük Kanal, Rialto Köprüsü ve Accademia Galerisi ilk sıralarda gelir. Murano Adası, Fenice Tiyatrosu, San Marco Meydanı, San Marco Bazilikası ve Dükler Sarayı görülmesini tavsiye ettiğimiz diğer ziyaret noktalarındandır.

Romantik atmosferi ile çiftler için en güzel gezi rotalarından biri olan Venedik’te, uygun fiyatlı konaklama imkanları için bize ulaşabilirsiniz. LCC üyeliğimiz ile dünyanın her yerinde taleplerinize en uygun konaklama imkanı için yanınızdayız.

5. Vancouver, KANADA

Kanada’nın en büyük üçüncü metorpol şehri olan Vancouver, müzeleri, parkları ve bahçeleri ile dikkatleri üzerine çekiyor. 2010 yılında Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış bu şehir için en güzel gezi rotalarını şöyle sıraladık;  İlk sırada şehir ile aynı ismi taşıyan Vancouver Müzesi geliyor. Müzede kent tarihine ait pek çok fotoğraf ve belge yer alırken, şehrin tarihi eserleri hakkında bilgiye de bu müzeden ulaşılabiliyor. Diğer önemli ziyaret merkezleri ise Stanly Parkı, Nitobe Anıt bahçesi, Çin Mahallesi ve Bilim Dünyası olarak sıralanabilir.

6. Barselona, İSPANYA

Renkli sokakları, katalan kültürünün mirasçısı, muhteşem yapıları ve kendine has enfes lezzetleri ile Barselona, seyahat severler için uğrak noktalardan biridir. Güçlü kültürel yapısı ile dikkatleri üzerine çektiği gibi aynı zamanda rengarenk yaşamı, eğlenceli gece hayatı ve görkemli tarihi yapıtların bir arada olduğu dünya üzerindeki en özel şehirlerden Barselona, ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor. İspanya’nın turizm başkenti Barcelona’da görülmesi gereken yerleri; UNESCO listesinde yer alan Sagrada Familia, UNESCO Dünya Mirası Park Güel, UNESCO dünya mirasındaki modern büyüleyici yapılardan Casa Batllo binası ve İspanyol sanatçı hayattayken açılan ilk müze olması ile ünlü Picasso Müzesi  gibi binlerce turistin ziyaret ettiği önemli merkezler şeklinde listeleyebiliriz.

‘Kara Turları’ sayfamızı ziyaret ederek dünyanın en güzel yerlerine düzenlediğimiz kültür ve gezi turlarımız hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Seyahat danışmanlarınız 7/24/365 kesintisiz olarak hizmetinizde!

7. Tokyo, JAPONYA

Uzakdoğu’nun en özgün tatil destinasyonların biri olan Tokyo, eski ile yeniyi birleştirerek gündelik yaşam tarzını ziyarete gelen turistlerin deneyimine sunuyor.

Dünyanın en göz alıcı ve zengin şehir yapılarından birine sahip olan Tokyo için gezip görülecek yerlerin listesi oldukça uzundur.  Örnek verecek olursak; Meiji Tapınağı, Sensoji Tapınağı, Tokyo Kulesi, Ueno Parkı, Tokyo Ulıusal Müzesi ve Tokyo Disneyland gibi sınırsız gezip görülecek önemli ziyaret merkezleri ile Tokyo’da keşfetmenin sonu yok. Caddeleri, müzeleri, park ve tapınakları her biri ziyaretçileri başa bir serüve davet ediyoruz. Özgürce seyahat edebileceğimiz günlerde Tokyo’yu listenizin ön sıralarına alın deriz.

8. Amsterdam, HOLLANDA

Hollanda’nın başkenti Amsterdam; zıtlıkları bir arada tutan, buna rağmen zengin kültürünü koruyarak günümüze kadar güçlü bir şekilde taşınmasını sağlamış en güzel dünya şehirlerinden biridir. Amsterdam’da yapmadan dönmeyin dediğimiz iki önemli ziyaret merkezi ile listeye başlıyoruz. Van Gogh Müzesini ziyaret etmeyi ve kanal turlarını katılmayı sakın unutmayın. Bu iki deneyim size bambaşka bir dünyanın kapılarını açacak. Diğer önemli gezi rotaları ise Dam Meydanı, Rijksmuseum yani Devlet Müzesi, Kırmızı Fener Mahallesi (Red Light District),  Vondel Park,  Anne Frank Evi, Madam Tussauds Müzesi ve meşhur laleleri ile Amsterdam Çiçek Pazarı görülmesi gereken önemli kültürel ve turistik ziyaret noktalarıdır.

9. İstanbul, TÜRKİYE

Ülkemizin en güzel şehirlerinden İstanbul! Dünyanın en güzel şehirleri listesinde yer alıyor ve bizce bunu fazlasıyla da hak ediyor. Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları’na uzun yıllar başkentlik yapmış, tarih boyunca sayısız medeniyetin gözde şehirlerinden biri olmuş ve İslamiyet ile Hristiyanlık dinleri için önemli bir lokasyon olmuş güzel şehrimiz, yılda milyonlarca turistin ziyaret akınına uğruyor. Tarihi zenginliği, kültürü, geçmişi ve geleceği bir ada sunması, eğlenceli sokak yaşamı ve turistler için de önemli tarihi mekanlara ev sahipliği yapması ile İstanbul dünyanın önemli kozmopolit şehirlerden biridir.

Ziyaret merkezleri saymakla bitmez. Kısaca sıralayacak olursak;  Asya ve Avrupa kıtasını birbirine bağlayan Boğaz Köprüsü, Dolmabahçe Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Galata Köprüsü, Galata Kulesi, Kız Kulesi, Rumeli Hisarı, Pierre Loti Tepesi, eşsiz doğa güzelliği ile Atatürk Arboretumu, Çırağan Sarayı, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı, Gülhane Parkı, Ayasofya Camii, Sultanahmet Camii, Eyüp Sultan Camii,  Adalar, Ortaköy Camii ve sahili, Kapalı Çarşı, Kuzguncuk Evleri, İstiklal Caddesi ve daha sayısız tarihi ve turistik merkezleri ile dünya vatandaşları için zengin bir gezi listesine sahiptir.

Yerli ve yabancı turistiler için güçlü tarihi, kültürel yapıları, geçmişi günümüze taşıyan tarihi eserleri ile İstanbul, dünyanın en güzel şehirleri listesinde olmayı fazlasıyla hak etmektedir. Siz de İstanbul için düzenlediğimiz turlara katılmak ve çok daha fazla yurt içi tur alternatifi hakkında bilgi almak isterseniz bize buradan ulaşabilirsiniz.

10. Sidney, AVUSTRALYA

Avustralya’nın en büyük ve kalabalık şehri olan Sidney de dünyanın en güzel şehirleri listesinde yerini alıyor. Farklı kültürlerin kesiştiği, Aborjin kültürünün doğaya saygı duyulması gerektiği görüşüne dayanması ile bu kültürü büyük bir önemle gündelik yaşam tarzı içerisinde harmanlamış olan şehir, Akdeniz, Asya ve Anglosakson etkilerini taşıyor. Doğal limanları, plajları, zengin kültürel ve mimari yapısı ile Sidney’de gezilecek yerlerin listesi oldukça uzun. Kısaca mutlaka görmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri listeleyecek olursak; Şehrin en önemli simgesi olan Sidney Opera Binası, Sidney Liman Köprüsü,  Bondi Pilajı, 30 hektarlık alanı kaplayan Royal Botanic Gardens, Sidney Kulesi, gotik tarzdaki dış cephesi ile dikkatleri hemen üzerine çeken Qeen Victoria Building, 4 binin üzerinde canlının bulunduğu Taronga Zoo Sidney, Contemporary Art Müzesi ve Avustralya Ulusal Maritime Müzesi gibi önemli ziyaret merkezleri turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Dünyanın en güzel şehirlerinde, eşsiz bir tatil deneyimi yaşamak ya da dolu dolu bir kültür turu yapmak isterseniz, bize 7/24/365 çağrı merkezimizi arayarak ulaşabilirsiniz.