Aralık ayı başından itibaren Japonya Göçmenlik Bürosu, ülkeye giriş kurallarında birkaç kez revizeye gitmiştir. Peş peşe yapılan düzenlemeler neticesinde, son yapılan bildirimleri güncellemek amacıyla, 02 Aralık 2021 tarihinden itibaren geçerli kurallar aşağıda sunulmuştur;

  • Son düzenleme ile, 02 Aralık 2021 öncesi alınan tüm vizeler, ülkeye giriş geçerliliğini yitirmiştir. Daha önceki maillerde bahsedilen (S) tipi vize dahi, tek başına yeterli olmayacaktır.
  • 02 Aralık 2021 tarihi öncesi vize alan yolcular, vizelerine ilave olarak, sadece ülkelerindeki Japonya elçiliklerinden almış olacakları resmi özel izin belgesi ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.
  • 02 Aralık 2021 sonrası vize almış yolcuların ülkeye girişinde bir sakınca yoktur.
  • Japon vatandaşı yolcular, süreli veya süresiz Japonya oturum kartı sahibi yolcuların ülkeye girişinde bir sakınca yoktur.
  • Diplomat ve görevli memurların, görevlerini teyit eden bir belge eşliğinde Japonya’ya seyahat edebilirler.
  • Gemi personeli yolcular, seaman’s book ve gemiye katılım mektubu gibi standart uygulamaya tabii evrakları ile seyahat edebilirler.
  • Japonya’ya girmeyecek olup transit olarak 3. Ülkelere seyahat edecek olan yolcuların seyahatlerinde de göçmenlik yahut karantinaya tabii herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen ülkeye giriş yapmak isteyen yolcuların, son maddedeki transit olanlar hariç, ilave olarak Japonya karantina biriminin belirlemiş olduğu standartlara uygun, negatif bir PCR test sonucu da sunmaları mecburidir. Herhangi bir aşı zorunluluğu yoktur, aşı olmuş olan yolcular için de PCR gerekliliği mecburidir.

Girişine İzin Verilmeyen Ülkelerin Listesi

Japonya vatandaşları ve transit yolcuları hariç tutarak, son 2 hafta içerisinde (şimdilik), sadece ”Eswatini, Zambia, Zimbabwe, Namibia, Botswana, Malawi, South Africa, Lesotho”da bulunan yolcuların da ülkeye girişine izin verilmeyecektir. Girişine izin verilmeyen ülkelerin listesinde bir değişikliğe gidilmesi halinde resmi makamlar tarafından yeni bilgilendirmeler yapılacaktır.

Değerli misafirlerimiz, bahsi geçen duyuru bültenleri ülkelerin resmi makamları tarafından yayınlanan bildirilere göre girilmektedir. Ancak, kuralların her zaman anlık olarak değişebileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Seyahat planınızı yapmadan ya da seyahate çıkmadan önce güncel bilgileri kontrol etmeniz tavsiye edilir. Anlık yapılan değişiklikler neticesinde oluşabilecek sorunlardan kurumumuz sorumlu değildir.

Sağlıklı ve güvenli yolculuklar dileriz.