COVID-19’un mutasyona uğraması ile yeni bir varyant ile karşı karşıya kalan ülkeler, seyahat kurallarında güncellemelere gitmek durumunda kalmıştır. Daha önce “Nu Varyantı” olarak bilinen ve yakın zamanda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından “Omicron” varyantı olarak adlandırılan yeni COVID-19 türü, ilk olarak Kasım ayında Güney Afrika’da görülmüş, hızla diğer ülkelere yayılmaya başlamıştır. Bu yayılımı önlemek ve dünyanın daha büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalmasının önüne geçmek için bazı ülkeler sınırlarını kapatmaya ve yeni kısıtlamalar getirmeye başlamıştır.

Şu ana kadar resmi olarak 18 ülkede görülen Omicron varyantı, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 70’ten fazla ülkenin yeni seyahat kuralları getirmesine sebebiyet vermiştir. Bazı ülkeler sınırlarını kapatma kararı alırken, çoğu ülke sadece seyahat kurallarını güncelleyerek salgının yayılım hızını azaltacak önlemler almaya çalışmaktadır.

Yeni seyahat kısıtlamaları hakkında güncel bilgileri yazımızın devamını okuyarak ulaşabilirsiniz. Ancak belirtmek isteriz ki resmi makamlarca alınan kararların anlık olarak revize edilme hakkı her zaman saklıdır. Bu nedenle seyahatinizi planlamadan önce ilgili ülkenin web sitesi üzerinden son bilgileri detayları ile kontrol etmenizi önemle tavsiye ederiz.

Türkiye COVID-19 Seyahat Güncellemeleri!

Omicron varyantı kapsamında alınan yeni seyahat kısıtlamaları gereğince; 26 Kasım 2021 tarihi itibari ile Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’den Türkiye’ye uçuşlar ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur.

Son 14 günde Güney Afrika, Botsvana, Mozambik, Namibya ve Zimbabve’de bulunduğu anlaşılan yolcuların Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu ibraz etmeleri gerekmektedir. Bu yolcular valiliklerce belirlenecek mekanlarda 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır.

Konaklama ve havaalanlarından transferlerine ilişkin ücretler konusundaki kurallar ise yolcular tarafından karşılanacak şekilde düzenlenmiştir. Karantina sürecinin 10.gününde yapılacak PCR Test sonucunun negatif çıkması durumunda karantina sonlandırılacak, 10. günde PCR Testi yaptırmayan kişiler 14 gün süreyle karantinada tutulacak ve test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nce yayınlanan güncel pandemi kuralları rehberi doğrultusunda hareket edilecektir.

Aynı zamanda karantina altına alınacak yolcuların Türkiye’ye gelmeden önce konaklama ücretlerini ödemiş olmaları gerekmektedir. Valiliklerce belirlenen mekanlarda karantina süreleri boyunca kalmak üzere gerekli ödemeleri yaptığını belgeleyemeyen yolcuların uçağa kabul işlemi hava yolu işletmeleri tarafından yapılmayacaktır.

Fas’a Uçuşlar Durduruldu!

COVID-19 Omicron varyantının yayılımını engellemek amacıyla Fas Hükümeti tarafından yeni kararlar alınmıştır. Ülkeye yapılacak uluslararası uçuşlar askıya alınmış olup, Türkiye’den Fas’a yapılacak uçuşlar da iptal edilmiştir. Royal Air Maroc, Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları yeni bir karara kadar 13 Aralık 2021 tarihine kadar karşılıklı olarak uçuşları durdurmuştur.

Türk Hava Yolları‘ndan yapılan açıklamada Fas Sivil Havacılık Otoritesi’nin Covid-19 tedbirleri kapsamında 30 Kasım-13 Aralık 2021 tarihleri arasında Fas hava sahasını tüm uluslararası uçuşlara kapatma kararı aldığı hatırlatılarak, Fas’ta Marakeş ve Kazablanka’ ya gerçekleştirilen uçuşların karşılıklı olarak durdurulduğu belirtilmiştir.

Yolculara yeni düzenleme ile mağdur olmamaları adına ilave haklar tanınmıştır. Mecvuttaki biletlerinin değişiklik, iptal ve iade işlemleri hakkında resmi bilgiye ilgili hava yolu şirketlerinin web sitesi veya çağrı merkezi aracılığıyla ulaşabileceklerdir.

İngiltere’ye Seyahat Edecekler için Önemli Güncelleme!

Covid-19 varyantı Omicron sebebiyle Birleşik Krallık, uluslararası seyahat kurallarında değişikliğe gitmektedir. Güney Afrika, Namibya, Zimbabve, Botsvana, Lesotho ve Esvatini’den İngiltere’ye yapılacak uçuşları geçici olarak durdurulmuştur. Ülkeye girecek tüm yolculara varıştan sonra 2 gün süre ile karantina uygulanacaktır. İngiltere’ye gidişte seyahat öncesi PCR testi gerekmeyecek, varıştan sonra 2. gün PCR testi sonucu çıkana dek beyan edilen adreste kalınması gerekecek, eğer test sonucu pozitif çıkarsa kişi 10 gün daha karantinada kalacaktır.

Güncellenen İngiltere seyahat prosedürlerine ve Türkiye’den İngiltere’ye seyahat ederken girişte aranan şartlara aşağıdaki güncellemeyi okuyarak ulaşabilirsiniz. Bilgiler İngiltere için geçerlidir. (Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya kural değişikliklerini kendileri yapacaktır, ancak benzer koşullar olması beklenmektedir.)

Aşılanmış yolculardaki gereksinimlerdeki değişiklikler;

30 Kasım 2021 itibari ile kırmızı liste dışı İngiltere’ye seyahat eden yolcular aşağıdaki koşullarını yerine getirmek ile yükümlüdür.

Yolcuların tam aşılanmış kriterini sağlamaları için belirtilen gereksinimleri yerine getirmeleri beklenmektedir.

1)Aşılanmış yolculardaki gereksinimlerdeki değişiklikler;

30 Kasım 2021 Salı günü itibariyle kırmızı liste dışı İngiltere’ye seyahat eden yolcular aşağıdaki gereksinimlere tabidir.

Yolcuların tam aşılanmış kriterini sağlamaları için olan uygunluklar:

Yolcular PCR testini ilk 2 gün içinde yaptırmalı (2. Gün bitimine kadar herhangi bir zamanda yapılabilir). Test sonucu gelene kadar yolcular izole olmalıdır. Yolcular sadece test sonucu negatif olursa izolasyondan çıkabilirler. Eğer PCR testi pozitif ise yolcular 10 gün daha izole olmalıdır.

Taşıyıcı sorumluluğunda yolcu ile ilgili herhangi bir değişiklik yoktur. Taşıyıcılar, yolcuların (eğer PLF formuna göre onaylı full aşılı/aşıdan muaf değilse) PLF formunu doldurup doldurmadıklarından emin olmalıdır ve eğer yolcular PFL formlarını tam aşılı kriterine uygun olarak doldurdular ise taşıyıcı firma yolcuların sunduğu belgelerin varlığından emin olmalıdır. (Aşı kartı, Yaş belgesi, Sağlık kuruluşundan alınmış aşı muafiyet belgesi, yurt dışında yapılan aşıların Birleşik kurallarına uygun olarak belgelenmesi ya da sağlık kurulusundan alınan mektup)

Tam aşılı kriterini sağlayamayan veya aşı bilgisini paylaşmayan yolcuların durumu:

Şu anki uygulama ile ilgili bir değişiklik yapılmamıştır. Yolcuların kalkıştan 72 saat önce negatif PCR test sonucunu sunmaları gerekmektedir, Varış sonrasında ise yolcu direkt 10 gün boyunca izolasyona gireceği yere gitmelidir. Yolcu 2 ve 8. günde uygulayacağı PCR test paketini önceden rezerve etmelidir.

2)Passenger Locater Formu:

Tam aşılı uygunluk kriteri sağlayan Kırmızı Liste dışı yolcuların, 2. Gün PCR test rezervasyon numarasını PLF formuna eklemeleri gerekmektedir. Yolcular kesinlikle LFD testi rezervasyon yapmamalıdır.

3)Ekip Gereksinimleri:

Ekip gereksinimlerinde veya muafiyetlerinde bir değişiklik yoktur. Eğer ekip son 10 gün içinde kırmızı liste ülkelerinde bulunduysa Birleşik Krallıkta iken izole olmasını ve PCR testlerini yapmalarını kesinlikle tavsiye etmekteyiz. Ekip kırmızı liste ülkelerine operasyon yapıyorsa kendisini izole etmelidir.  

4)Düzenleme Süresi:

Önlemlerin 3 hafta içinde yeniden düzenleneceği bildirilmiştir. Bu tarih değişkenlik gösterebilir.

5)Yolcu Bilgilendirme Kuralları:

Bilgi sayfası değişiklikler olduğunda İngiltere’ye geliş seferleri için değişecektir!

Yabancı Uyruklu Yolcuların Girişine İzin Vermeyen Ülkeler!

Omicron varyantı sebebi ile bazı ülkeler seyahat kısıtlamalarına giderken, bazı ülkeler ise sınırlarını yabancı uyruklara yolculara kapatma kararı almıştır. Bu ülkelerden İsrail ve Japonya COVID-19’un son varyantı Omicron nedeniyle yabancı ziyaretçilere sınırlarını kapatmıştır.

Turizm, iş ve eğitim amaçlı seyahat edenlerin Japonya’ya girişleri yasaklanmış olup, Japonya’da oturum ve çalışma izni olan yabancılar ise karardan muaf tutulmaktadır.

Küresel salgının sonuçları olarak, ülkeler kendi bünyelerinde aldıklarını önlemler neticesinde seyahat kuralları konusunda bildirilen koşulların yerine getirilmesini şart koşmaktadır. Ancak bu kuralların anlık olarak değişebileceğinin, resmi makamlar tarafından alınan kararların yeni bir tehdit ya da iyileşme sürecinde revize edilebileceğinin altını çizmek isteriz.

Alabanda olarak, seyahat planlarınızı yaparken sizin için en iyisini düşünüyor zamandan ve bütçeden tasarruf etmenizi sağlıyoruz.

Sağlıklı ve güvenli yolculuklar dileriz!