Malezya sınırlarının kapalılık halinin yeni bir duyuruya kadar devam etmekte olduğu resmi makamlarca bildirilmiştir. Yolcuların Malezya’ya girişi için gerekli olan Mytravel pass/Myentry (Immigration Approval Letter) zorunluluğu Malezya vatandaşları, aşağıda belirtilen vize türlerinden herhangi birine sahip geçerli bir “sticker visa” olan ve Langkawi Adası’na aşağıda belirtilen şartlara sahip turistik amaçla devamı olan yolcular muaf tutulmuşlardır. Revize-Malezya COVID-19 Kısıtlamaları hakkında detaylı bilgi için lütfen yazının tamamını okuyunuz.

Covid-19 vaccine bottle certificate and passport travel remixed media

Aşağıda belirtilen geçerli bir “sticker visa” sahibi, Malezya vatandaşı ve Langkawi Adası’na aşağıda belirtilen şartlara sahip devamı olan yolcular Mytravel pass/Myentry (Immigration Approval Letter) uygulamasından muaf tutulacak olup, bunun dışında kalan tüm yolcuların Malezya’ya girişi için Mytravel pass/Myentry (Immigration Approval Letter) alma zorunluluğu devam etmektedir.

Yabancı uyruklu yolcular için Mytravelpass/Myentry (Immigration Approval Letter) uygulamasından muaf olacak vize türleri aşağıdaki gibidir:

 1. Diplomat (Exemption Order) / Dependent / Foreign Maid
 2. Employment Pass (Category I, II, III) / Dependent / Foreign Maid
 3. Resident Pass-Talent (RP-T) / Dependent / Foreign Maid
 4. Professional Visit Pass – Specialist
 5. Professional Visit Pass
 6. Permanent Resident (PR) / Spouse to PR / Child to PR 7) Long Term Pass (Husband / Wife / Child) to Citizen
 7. Senior Citizen Pass
 8. Widow / Widow Pass to Citizens
 9. Student / Dependent / Escort Pass
 10. Malaysia Pass My Second Home (MM2H) / Dependents / Assistant Foreign House
 11. Resident pass
 12. Temporary Working Visit Pass (PLKS)
 13. Foreign Maid (PRA)

Langkawi Adası’na turistik amaç ile seyahat eden yolcularda aranan şartlar ve kısıtlamalar aşağıdaki
gibidir:

 1. Uçuştan en fazla 2 gün öncesinde yaptırılmış negatif bir RT-PCR testi sonucu ibrazı zorunludur.
 2. Yolcuların COVID-19 aşılarının olması zorunludur. Dikkat edilmesi gereken husus ve aşı türleri aşağıdaki gibidir.
  • Seyahatten en az 14 gün öncesinde yapılmış 2 doz Biotech-Pfizer, AstraZeneca, Sinovac, Cansino, Sinopham, Moderna, Sputnik V, Covaxin ve 28 gün öncesinde yapılmış 1 doz Johnson & Johnson.
 3. Malezya Turizm Bakanlığı’nın https://motac.gov.my/en/check/tobtab listesinde kayıtlı bulunan herhangi bir seyahat acentesinden 3 günden az olmamak üzere bir tur paketinin olması zorunludur. Tur paketi olmaksızın münferit seyahate izin verilmemektedir. Tur paketinde;
  • Tur paketini satan acentenin bilgi ve lisans numarasının olması,
  • Gidiş-dönüş uçuş bileti bilgileri,
  • Konaklama bilgileri,
  • KUL varışta yapılacak COVID-19 testi için satın alınan paket bilgileri
  • Tur bilgilerinin bulunması zorunludur.
 4. Tüm yolcuların “round trip” bileti olması gerekmektedir. Malezya Hava yolları ile Kuala Lumpur Uluslararası Havalimanı
 5. (KLIA) devamlı ayni dokuman üzerinde bağlantılı biletinin olması zorunludur. Malezya Hava yolları ile KUL-LGK-KUL ayrı biletli yolcular kabul edilmemelidir. Ayrıca KUL dönüş biletinin ayni dokuman üzerinde olması zorunlu olup ayrı bir hava yolundan alınmış dönüş bileti olan yolcular sefere kabul edilmemelidir. Örn. IST (TK)-KUL(MH)-LGK(MH)-KUL(TK)- IST gibi olmalıdır.
 6. Yolcuların COVID-19 ve tüm seyahatlerini de kapsayan en az 80000 USD değerinde sigorta yaptırmaları zorunludur.
 7. KUL’daki her iki uçuş arasındaki transit suresi (IST-KUL-LGK-KUL-IST) en az 6 saat olmalıdır.
 8. 10 saati aşan transit yolcuların KUL-LGK seferini beklemek için transit otelde konaklamaları gerekmektedir.
 9. Yolcuların Malezya için varışta vize muafiyeti olması veya vize muafiyeti olmayan ülke vatandaşlarının bir konsolosluk vizesinin olması gerekmektedir.
 10. 18 yaş altı yolcular aileleriyle birlikte seyahat edebilirler.
 11. Son 14 gün içinde aşağıdaki ülkelerde bulunmuş yolcular Langkawi Adası’na giriş yapamayacaklardır. Bu yolcuların, bu kapsamda uçuşa kabul edilememeleri gerekmektedir.
  • Güney Afrika
  • Botsvana
  • Esvatini
  • Lesotho
  • Mozambik
  • Namibya
  • Zimbabve
  • Malavi
  (!)Bunun dışında son 14 gün içinde Güney Afrika, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Zimbabve ve Malavi ülkelerinde bulunmuş ve bu ülke vatandaşlarının Malezya’ya girişleri yasaklanmıştır. Malezya vatandaşları ve uzun dönem Malezya vizesi olan yolcular bu yasak kapsamı dışındadır.
  (!)Mytravelpass/Myentry (Immigration Approval Letter) sahibi olması gerekli diğer yolcular için yazı içeriğinde “APPROVED” yazması ve belge içeriğindeki pasaport, isim soy isim, pasaport numarası gibi bilgilerin yolcu pasaportu ile uyuşması önemlidir.
  Malezya’ya girişine izin verileceği belirtilen yolcular;
  • Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, Avustralya, Fransa ve Norveç’ten gelen yolculardan uçuşlarından en fazla 2 gün öncesinde yapılmış negatif bir RT-PCR testi ibraz etmesi zorunludur.
  • Güney Afrika, Botsvana, Esvatini, Lesotho, Mozambik, Namibya, Zimbabve ve Malavi ülkelerinden gelen Malezya vatandaşı ve Malezya uzun dönem vizesi olan yolcuların uçuşlarından en fazla 2 gün öncesinde yapılmış negatif bir RT-PCR testi ibraz etmesi zorunludur.
  • Malezya giriş için HTTPS://MYENTRY.MYXPATS.COM.MY/APP/ sistemi üzerinden alınmış Myentry (Immigration Approval Letter) olan yolcuların en fazla 2 gün öncesinde yapılmış negatif bir RT-PCR testi ibraz etmesi zorunludur.
  • Tüm diğer yolcuların uçuşlarından en fazla 72 saat öncesinde yapılmış negatif bir RT-PCR testi ibraz etmesi zorunludur.
  • Sağlık taramasına tabi olacaklardır.
  • Telefonlarına “MYSEJAHTERA” uygulamasını kurmaları ve sağlık formunu doldurmaları zorunludur.
  Transit yolcu kabulünde aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi önemlidir.
 12. Vizesiz transite 24 saate kadar müsade edilmektedir.
 13. Yolcu biletinin bağlantılı (conjunction), bagajının son noktaya kadar bağlanması ve devam seferi için biniş kartının olması gerekmektedir. İlgili devam seferinin faal olduğunun teyidi açısından biniş kartı ibraz edemeyen yolcular için ilgili hava yolunun web sitesinden online check-in yapabilmeli veya rezervasyonlarının aktif olduğunu ibraz edebilmelidirler.
 14. İstasyon olarak OKTB listesi gönderdiğimiz UNWFP charter ve diğer charter uçuşlardaki ismi belirtilen yolcular yukarıda belirtilen 2. Madde’den muaf tutulabilirler.

Revize-Malezya COVID-19 Kısıtlamaları hakkında verilen bilgilerin anlık olarak değişebileceğini önemle hatırlatmak isteriz. Seyahatinizi planlamadan veya seyahate çıkmadan önce son kontrollerinizi ülkelerin resmi web sayfaları üzerinden yapmayı unutmayınız.

Alabanda, sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler.