Japonya’ya seyahat etmek isteyen yolcuların, son güncellemeleri dikkate alarak ilgili koşulları yerine getirmesi gerekmektedir. Aralık ayı başından itibaren Japonya Göçmenlik Bürosu, ülkeye giriş kurallarında birkaç kez revizeye gitmiştir. Japonya COVID-19 revize seyahat kuralları için aşağıdaki bilgilerini dikkate alabilirsiniz. Ancak, ülkeler seyahat koşulları ile ilgili anlık değişikliklere gidebilir, son güncellemenin üzerine yeni bilgiler anlık olarak eklenebilir. Bu nedenle seyahatiniz öncesinde resmi makamlar üzerinden güncel giriş koşullarını edinmeyi unutmayınız.

12 Ocak 2022 tarihinden itibaren geçerli kurallar aşağıda tarafınıza sunulmuştur;

  • Son düzenleme ile 02 Aralık 2021 öncesi alınan tüm vizeler, ülkeye giriş geçerliliğini yitirmiştir. Daha önceki maillerde bahsedilen (S) tipi vize hariç.
  • 02 Aralık 2021 tarihi öncesi vize alan yolcular, vizelerine ilave olarak, sadece ülkelerindeki Japonya elçiliklerinden almış olacakları resmi özel izin belgesi ile ülkeye giriş yapabileceklerdir.
  • 02 Aralık 2021 sonrası vize almış yolcuların ülkeye girişinde bir sakınca yoktur.
  • Japon vatandaşı yolcular, süreli veya süresiz Japonya oturum kartı sahibi yolcuların ülkeye girişinde bir sakınca yoktur.
  • Diplomat ve görevli memurların, görevlerini teyit eden bir belge eşliğinde Japonya’ya seyahat edebilirler.
  • Gemi personeli yolcular, seaman’s book ve gemiye katılım mektubu gibi standart uygulamaya tabii evrakları ile seyahat edebilirler.
  • Japonya’ya girmeyecek olup transit olarak 3. Ülkelere seyahat edecek olan yolcuların seyahatlerinde de göçmenlik yahut karantinaya tabii herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yukarıda bahsi geçen, ülkeye giriş yapmak isteyen yolcuların, son maddedeki transit olanlar hariç, ilave olarak Japonya karantina biriminin belirlemiş olduğu standartlara uygun, negatif bir PCR test sonucu da sunmaları mecburidir. Herhangi bir aşı zorunluluğu yoktur, aşı olmuş olan yolcular için de PCR gerekliliği mecburidir. PCR gereklilik bilgilerini içeren mail, ekte tarafınıza sunulmuştur.

Japonya vatandaşları ve transit yolcuları hariç tutarak, son 2 hafta içerisinde şimdilik, sadece ” Esvatini, Zambiya, Zimbabve, Namibya, Botsvana, Malavi, Güney Afrika, Lesotho, Mozambik, Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nde ” bulunan yolcuların da ülkeye girişine izin verilmeyecektir maddesi iptal edilmiştir.

Yurt dışı seyahatleriniz için ihtiyacınız olan tüm hizmetlere buradan ulaşabilirsiniz.