Uçak ile yolculuk yapmak, özellikle ilk seyahat için biraz gerginlik yaratabilir. Tüm ulaşım araçları arasında belki de seyahat öncesi ve seyahat sırasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine dair internette araştırma yapılan ve sonrasında bilet alınan tek ulaşım aracı uçaklar olabilir. Özellikle bilinmesi gereken önemli noktaları ilk defa uçak yolculuğu yapacak kişiler için 5 önemli not başlığı altında listeledik. Yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederiz.

Yolcularımız için ilk uçak deneyimlerini nasıl gerçekleştireceklerine dair bazı bilgileri bu haftaki yazımızda derledik. En önemli 5 maddeyi yazımızın devamında okuyabilir, daha fazla bilgi için bize her zaman ulaşabilirsiniz.

Uçak Bileti Satın Alma

Diğer ulaşım araçlarından farklı olarak, uçak biletinizi satın alırken her aşamayı adım adım tamamlamanız gerekir. Günümüzde online olarak bilet satın alma işlemleri kolaylıkla gerçekleştiriliyor olsa da özellikle aktarmalı veya uzun parkurlu uçuşlar da mutlaka bir uzman desteği ile biletleme işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz. İsim-soy isim ve iletişim bilgilerinin doğru yazılması, zamanında online check-in işleminin yapılması, uçuştan ne kadar süre önce alana gidilmesi gerektiğinin bilinmesi, biletme esnasında bagaj haklarının kontrol edilmesi, aktarmalı uçuşlar için gerekli ülke prosedürleri hakim olunması, havaalanları arasındaki birlik anlaşmalarını bilerek alan değişiklikleri esnasında yani aktarmalı uçuşlarda bagaj sorunu yaşanmaması gibi daha sayabileceğimiz pek çok önemli koşul vardır.

Tüm bu önemli detaylara hakim uzman desteği ile biletinizi satın almanız size seyahatiniz süresince kolaylıklar sağlayacaktır. Biletinizi satın aldıktan sonra yanınızda bulundurmanız gereken evraklar ve ne kadar süre önce alanda bulunmanız gerektiğine dair bilgileri seyahat danışmanınızdan öğrenmek için tıklayınız.

Bagaj İşlemleri

Uçak seyahatlerinde bagaj hakkı iki farklı şekilde karşımıza çıkar. Kabin bagajı ve kargo (yolcu) bagajı olarak ikiye ayrılan bagajlar yanınıza alacağınız valizlerin, el çantalarının veya eşyaların varış noktasına kadar güvenle taşınması olarak tanımlanabilir. Kabin bagajı; uçuş esnasında yanınıza alıp uçak içerisindeki koltuk üstü dolaplara sığabilecek ve diğer yolcuları tehlikeye atmayacak valiz veya eşyalarınızdan oluşur. Bazı kurallar çerçevesinde uçak içine kabul edilir ve öncesinde bu bilgilerin edinilip yolcu tarafından mutlaka kontrol edilmesi gerekir. Yolcu (kargo) bagajı ise; uçağın kargo bölümünde ayrı bir alanda muhafaza edilen, 15-20 kilograma kadar ücretsiz taşınabilen valiz veya eşyalarınızdan oluşur. Yolcu bagajlarının ağırlığı yurt içi ve yurt içi biletlere göre ve hava yolu şirketlerine göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle biletinizi satın alırken bagaj hakkı konusunda seyahat danışmanınız veya hava yolu şirketinizden mutlaka bilgi almanızı tavsiye ederiz. Bireysel yapacağınız bilet satın alma işleminde ise bu sorumluluk tamamen size ait olacaktır.

Bagaj Hakkı sayfamızı ziyaret ederek, bagajlarda taşınması yasak olan eşya ve maddelerin bilgisine ulaşabilirsiniz.

Check-in İşlemleri

Check-in işleminizi alanda yapmak istiyorsanız, hava yolu şirketinize ait kontuar noktalarından satın almış olduğunuz biletin bilgilerini görevlilere ileterek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Burada aynı zamanda bagaj tesliminizi de tamamlayarak, kimlik doğrulama işlemleri, biniş kartınızın ve bagaj fişinizin basılması, hangi kapıdan uçağa giriş yapacağınızın bilgisi ve uçaktaki koltuk numaranızın seçilmesi gibi işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Havaalanlarında bagaj ve check-in işlemlerinizin iç hat seferlerinde uçuştan 45 dakika önce dış hat seferleri için ise 60 dakika öncesine kadar yapmış olmanız gerekiyor. Bu nedenle iç hatlar için 1 saat, dış hatlar için ise 2 ya da 3 saat önce havaalanında olmanız oldukça önemli. Bayram ve özel günler gibi resmi tatillere gelecek olursak havaalanında olabilecek yoğunluk nedeniyle bahsettiğimiz bu saatlerin üzerine en az 1-2 saat daha ekleyip çok daha erken alanda olmanızı tavsiye ederiz.

Aynı zamanda online olarak da check-in yapabileceğinizi hatırlatarak, zamandan kazanıp uzun sıralar beklemeden yalnızca bagaj teslimi yaparak seyahatinizi daha konforlu hale getirebileceğinizin altını çizmek isteriz. Uçuş firmalarının büyük bir kısmı uçuşunuzdan 24 saat ya da 71 saat önce size online check-in yapma fırsatı sunuyor. Genellikle uçuşa son 60 dakika kalana kadar da online check-in yapma şansınız devam edebiliyor. Online check-in için karşınıza çıkan sayfadaki tüm bilgileri doldurup, bilet alma işlemini gerçekleştirdikten sonra size verilen PNR numarasını girmeniz yeterli oluyor. Sonrasında eğer teslim etmeniz gereken bir bagajınız da yoksa sizinle paylaşılan QR kodla uçağa binebilir ya da havaalanındaki kiosklardan biniş kartınızı alabilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise hava yolu firmanız açtığı takdirde en erken sürede online check-in yapmanız, bu sayede overbooking gibi oluşabilecek nadir sorunlarla karşılaşmamış, uçuşunuzu daha konforlu hale getirmiş olursunuz. Overbooking nedir? Bkz.

Uçağa İlerleme ve Uçakta Seyahat

Check-in işlemlerinin tamamlanmasının ardından uçağa doğru ilerlerken yolcuların biniş kartını, kimlik ve/veya pasaport, ehliyetini hazır bulundurmaları gerekmektedir. Görevliler zamanı geldiğinde yolcuları giden güvenlik noktasına doğru ilerlemeleri konusunda yönlendirirken, burada çantalarını ve varsa kabin bagajlarını x-ray cihazlarından geçirmelerini isteyeceklerdir. Güvenlik kontrolünden uçuş kartınızın kontrol edilmesiyle geçtikten sonra biniş kapınıza doğru ilerleyebilirsiniz. Kapı açılana dek ayrılan yolcu bekleme alanında bekleyebilirsiniz. Kapıdaki görevliler zamanı geldiğinde sıra ile uçağa binmenize yardımcı olacaklardır. Onların yönlendirmesini takip etmeniz yeterlidir. Bazı durumlarda uçağa doğrudan biniyorken, bazı durumlarda ise havalimanı otobüsleri ile uçağa gidilebilir.

Özellikle büyük havaalanlarında uçak pistinin olduğu bölgede görevliler haricinde yolcuların yürüyerek uçağa gitmesine izin verilmez. Uçağa bindikten sonra koltuk numaranıza göre seyahat edeceğiniz alana yerleşebilir, varsa kabin bagajınızı ilgili bagaj bölmelerine koyabilirsiniz. Uçak içerisinde uyulacak kurallar, uçağın ne zaman havalanacağı, ne zaman varacağı, gideceğiniz yerdeki hava durumu gibi tüm bilgiler uçak içerisinde size anons ediliyor olacak. Sonraki aşamada uçuş boyunca anonsları takip ederek uçak yolculuğunuzun keyfini çıkarabilirsiniz.

Varış

Uçuşun sona ermesi ve alana varması ile birlikte uçak kapısı açılana kadar tüm yolcular iniş için bekler. Kapıların açılması ile beraber kabin bagajınızı alarak uçaktan inebilirsiniz. Yolcu bagajları için alandaki yönlendirme tabelalarını takip ederek, bagajınızın geleceği salona kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Yoğunluğa ve iniş yaptığınız havaalanına bağlı olarak bekleme süreniz de değişiklikler olabilir. Bunu göz önünde bulundurarak shuttle saatlerini ayarlayabilirsiniz.

İlk defa uçak yolculuğu yapacak kişiler için önemli gördüğümüz 5 önemli nokta başlıklı yazımız ile önemli noktalara kısaca değinmeye çalıştık. Dünyanın en güvenli ulaşım yöntemlerinden biri olan uçak yolculuğu ile ilgili daha fazla bilgi için web sitemizi takip etmeye devam edin. Her hafta burada yolcularımız için önemli olduğunu düşündüğümüz farklı konu başlıklarını ele alıyor olacağız.

Sağlıklı ve güvenli yolculuklar dileriz!