Ülkelerin pandemi ile mücadele tedbirleri kapsamın belirlemiş oldukları kurallarda sık sık güncellemeler yapılmaktadır. Bu nedenle seyahatten önce mutlaka ilgili ülkenin resmi makamları aracılığı ile son bilgiler teyit edilmelidir. Yunanistan Cumhuriyeti hükümeti tarafından yayınlanan Yunanistan yolcu kısıtlamaları güncellemesi aşağıdaki gibidir;
Milliyete bakılmaksızın tüm yolcular, aşağıdaki koşullardan birini yerine getirmelidir. Uluslararası uçuşlarda tüm kişiler, herhangi bir Yunan havaalanına seyahat ediyorsa, varışlarından önce elektronik HTTPS://TRAVEL.GOV.GR adresinde yayınlanan Passenger Locator Formu (PLF) doldurmak ve QR koduyla geçerli PLF almak zorundadırlar.


A. Avrupa Birliği ülkelerinden veya Schengen bölgesinden gelen ya da Avrupa Birliği Dijital COVID-19 Aşı Sertifikasını kabul etmiş Arnavutluk, Andorra, Ermenistan, Capo Verde, El Salvador, Faroe Adaları, Gürcistan, İsrail, Japonya, İzlanda, Lübnan, Lihtenştayn, Moldova, Monako, Karadağ, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Panama, San Marino, Sırbistan, Singapur, İsviçre, Tayvan, Tayland, Tunus, Togo, TÜRKİYE, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık İngiltere, Uruguay ve Vatikan’dan gelen yolcular; EU COVID-19 Aşı Sertifikası beyan etmeleri halinde veya alternatif olarak,

1.Aşı sertifikasının, tarifeli varışlarından 14 gün önce, COVID-19 aşılanmasını tamamlamış olarak, temel aşılanmanın son dozunun üzerinden 9 ay geçmiş aşı sertifikasına sahip olmaları gereklidir. Hatırlatma dozu için herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır. Aşı sertifikasında, yolcu pasaportundaki yolcu adı ve soyadını tamamını, yapılan aşının adını, tamamlanmış doz sayısını ve aşı yapılan tarihleri içermelidir.

2.COVID-19 hastalığından PCR Test veya Antijen test ile iyileşmeyi kanıtlayan ve ilk pozitif teşhisten 14 gün sonrasından 180 gün eskiye kadar geçerliliğini olan EU COVID-19 iyileşme belgesine (EU Recovery Letter) sahip olunmalıdır.

3.OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış, tarifeli varıştan 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde alınmış Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalıdır.
B. Avusturalya, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri’nden yolcular aşağıdaki belgelerden birini beyan etmeleri halinde Yunanistan’a giriş yapabilirler:

1.Aşı sertifikasının, tarifeli varışlarından 14 gün önce, COVID-19 aşılanmasını tamamlamış olarak, temel aşılanmanın son dozunun üzerinden 9 ay geçmiş aşı sertifikasına sahip olmaları gereklidir. Hatırlatma dozu için herhangi bir tarih kısıtlaması bulunmamaktadır. Aşı sertifikasında, yolcu pasaportundaki yolcu adı ve soyadını tamamını, yapılan aşının adını, tamamlanmış doz sayısını ve aşı yapılan tarihleri içermelidir.

2.Covid-19 hastalığından PCR Test veya Antijen test ile iyileşmeyi kanıtlayan ve ilk pozitif teşhisten 14 gün sonrasından 180 gün eskiye kadar geçerliliğini olan EU Covid-19 iyileşme belgesine (EU Recovery Letter) sahip olunmalıdır.

3.Yunanistan’a tarifeli varışlarından, yolcular, 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış, Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalı ve test sertifikası almalıdır. Covid-19 test sertifikasının, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu veya otorite tarafından yetkilendirilmiş özel laboratuvarlar tarafından çıkış ülkesi veya transit ülkede düzenlenmiş olması gerekmektedir. İlgili test sertifikasında, yolcu pasaportundaki, yolcu adı ve soyadını tamamı, yapılan testin tarihi, hangi test olduğu ve sonucunun İngilizce olarak yer alması gerekmektedir.

C. Diğer ülkelerden gelen tüm yolcular, Yunanistan’a tarifeli varışlarından, 72 saat öncesinde negatif Moleküler PCR test veya 24 saat öncesinde OROPHARYNGEAL OR NASOPHARYNGEAL SMEAR yoluyla örnek alınmış, Diagnostic Rapid Antijen test yaptırmalı ve test sertifikası almalıdır. Covid-19 test sertifikasının, ilgili mevzuat gereği bir kamu kurumu veya otorite tarafından yetkilendirilmiş özel laboratuvarlar tarafından çıkış ülkesi veya transit ülkede düzenlenmiş olması gerekmektedir. İlgili test sertifikasında, yolcu pasaportundaki, yolcu adı ve soyadını tamamı, yapılan testin tarihi, hangi test olduğu ve sonucunun İngilizce olarak yer alması gerekmektedir.
D. Yukarıdaki tüm zorunluluklar, 5 yaş ve üstü yolcular için geçerlidir.
E. Havayollarının yolcuların uçağa binişinden önce, yukarıda yer alan şartların yerine getirildiğini kontrol ve teyit etmeleri gerekir. Bu kuralların ihlali durumunda yolcuların geri gönderilmesi ve masraflar hava yolunun sorumluluğunda olacaktır
F. Μilliyete bakılmaksızın tüm yolcular varışta rastgele COVID-19 hızlı teste tabi olacaklardır. Yolcu gelişte testin sonucunu bekler. Eğer sonucu pozitif çıkarsa, 5 gün gözetim altında karantinada, evde veya makamlarca uygun görülüp tahsis edilen belirlenmiş geçici konutlarda ikamet ederler. Karantina süresi, pozitif sonuç alınmasının ardından, bir sonraki gün başlar. Devam eden 5 gün içinde, belirtilerin azalması durumunda ve kişinin ateşi olmaması ve ilk 24 saat içinde ateş düşürücü kullanmayı gerektirmeyen durumlarda, karantinadan çıkılabilir. Ancak, ateşin düşmemesi halinde, ateş düşünceye kadar karantinada kalmak durumundadırlar. Yukarıda bahsi geçen tüm yolcuların yüksek korumalı nefes almayı sağlayan maske takmaları veya alternatif olarak, karantina süresi 5 günün akabinde çift maske takmaları istenmektedir.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!