Avustralya varışlı yolcular için dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin güncelleme yapılmıştır. Avustralya yolcu kısıtlaması güncellemesi, ülkenin pandemi tedbirleri kapsamında belirlemiş oldukları güncel kurallar aşağıdaki gibidir. Yolcuların seyahate çıkmadan önce ilgili ülkenin resmi kanalları üzerinden son duyuruları dikkate alarak yolculuğa çıkmalarını önemle tavsiye ediyoruz. Kurallar anlık olarak değişiklik gösterebilir. Yeni kurallar ile ilgili en doğru bilgi ve güncellemeye ise gideceğiniz ülkenin elçilik/konsolosluk makamları aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Avustralya Yolcu Kısıtlamaları Güncelleme 1:

21 Şubat 2022 tarihinden itibaren, Avustralya’nın uluslararası sınır giriş şartlarına uygun olarak aşıları tam olan tüm vize sahipleri, onaylanmış bir seyahat muafiyetine ihtiyaç duymadan Avustralya’ya giriş yapabilecektir. İlgili eyalet veya bölgenin gerekliliklerine tabi olarak, tüm ‘tam aşılı’ vize sahipleri, uluslararası yolcu sınırlarına dahil olmadan Avustralya’ya seyahat edebilir.

Bu hükümler ayrıca aşağıdaki durumlarda geçici vize sahipleri için de geçerlidir:

  • Avustralya’ya seyahat/uçuş günü 12 yaş ve 3 aylıktan küçük olanlar (aşılı olsun ya da olmasın), veya
  • Avustralya’ya seyahat/uçuş günü 18 yaşından küçük ve ”tam aşılı” tanımını karşılayan en az bir yetişkinle seyahat ederken,
  • Tıbbi nedenlerle aşılanamaz — yani aşı kontrendikedir. (kabul edilebilir kanıtlarla ve eyalet ve bölge gerekliliklerine tabi olarak)

Avustralya Yolcu Kısıtlamaları Güncelleme 2:

Dijital Yolcu Beyannamesi (DPD), 15 Şubat 2022’den itibaren Avustralya Seyahat Beyannamesi’nin (ATD) yerini alıyor. Avustralya’ya hava yoluyla giren tüm yolcular, (uçuş ekipleri dışında) uçuştan önce DPD formunu doldurmalıdır. Yolcular DPD formunu uçuştan önceki 72 saat içerisinde tamamlayabilirler.

DPD formu ilgili web adresinden doldurulabilir: https://covid19.homeaffairs.gov.au/digital-passenger-declaration. 1 Mart itibariyle yolcular, App Store’dan (Apple) veya Google Play Store’dan (Android) ücretsiz mobil Dijital Yolcu Beyannamesi uygulamasını indirerek DPD formunu tamamlayabilecekler. Her yolcunun DPD formunu tamamlaması gerekir. Ebeveynler-sorumlu kişi, 16 yaşın altındaki çocukları için ilgili formu doldurmalıdır. 16 yaş ve üstü herkes kendi beyanını doldurmalıdır.

Dijital Yolcu Beyannamesi (DPD) ne zaman kullanıma sunuluyor?

DPD web formu 15 Şubat 2022’den ve mobil uygulama 1 Mart 2022’den itibaren kullanıma sunulacaktır. ATD’den DPD’ye geçiş 15-22 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecektir. Avustralya’ya 18 Şubat 2022’den önce gelen yolculardan ATD’lerini sunmaları ve göstermeleri istenecektir. Avustralya’ya 18 Şubat 2022’de veya sonrasında giriş yapan yolculardan, DPD’lerini sunmaları ve göstermeleri istenecektir. Hava yolları ATD’leri 22 Şubat’a kadar kabul etmeye devam edebilir.

Yurt dışı bilet departmanı için tıklayınız.

Alabanda sağlıklı ve güvenli yolculuklar diler!