Komatek2022

Alabanda ile fuar katılımlarınızda profesyonel farklılığın tüm ayrıcalığını ve avantajını yaşarsınız!

1992 yılından bu yana, her iki senede bir, Ankara’da düzenlenmekte olan KOMATEK Uluslararası İş ve İnşaat Makine, Teknoloji ve Aletleri İhtisas Fuarları ülkemizde düzenlenmekte olan en geniş alana yayılmış bulunan ihtisas fuarı olma özelliğini taşımaktadır. 2022 yılında Antalya’da yapılacak olan fuara, 2017 yılında (en son yapılan) 22 ülkeden 369 firma (113’ü yabancı) ve 33.734 ziyaretçi (1557 yabancı) katılmıştır. Fuar, otoparklar hariç, 72.000 m2 alana kurulmuştur. Fuar ile ilgili daha detaylı bilgiye www.komatekfuar.com adresinden ulaşabilirsiniz.

BEŞ YILDAN BERİ İLK KOMATEK FUARI

Son yıllardaki olağandışı gelişmelerin sonucunda 2017 yılından bu yana beklenen KOMATEK Fuarlarının 16. tekrarı 9-13 Mart 2022 tarihlerinde Antalya’da ANFAŞ Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenecektir. İş ve İnşaat Makineleri sektörü yıllar sonra tekrar bir araya gelecek ve yaklaşık 31 yıldır yaratılmakta olan sıcak ortam hep birlikte yeniden yaşanacaktır.

YENİ TEKNOLOJİLERLE GEREKSİNİMLERİNİZİ FUARDAN KARŞILAYIN

9-13 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenecek olan fuar sizlere yeni teknolojilerden de faydalanarak gereksinimlerinizi ilk elden karşılayabilme imkanını sunmaktadır.

YILIN İLK ULUSLARARASI SEKTÖR FUARI

2022 yılının Türkiye’de düzenlenen yılın ilk ve en bilinen uluslararası fuarlarından biri olan KOMATEK İş ve İnşaat Makina, Teknoloji ve Ekipmanları İhtisas Fuarı’dır. Ayrıca uluslararası takvimde 2022 yılında düzenlenecek ilk sektör fuarı olarak da uluslararası ziyaretçilerin önceliği olma imkânı doğmuştur. Antalya’nın uluslararası destinasyon olarak avantajı ve şehrin zengin otel ve turizm altyapısı Antalya’nın bize sunduğu diğer olanaklardır.

FUARIN RESMİ SEYAHAT ACENTESİ

Fuarın resmi seyahat acentesi Alabanda Turizm’dir.

Alabanda; 1985’te Ankara’da kurulmuş, toplantı ve etkinlik yönetimi, uçak biletleri, tur, otel, taşıma ve vize departmanlarında çalışan 82 kişilik uzman kadrosu ile turizm ve organizasyon sektörlerindeki önemli işlevini, 36 yıldır aynı kalite anlayışı ile sürdüren Türkiye’nin en deneyimli seyahat acentelerinden biridir.

Fuar alanına yakın bazı otellerin tüm odaları rezerve edilmiş, özel olarak alınan kontenjanlar ve ücretlerle, farklı kategorilerde sunulacak otellerin anlaşmaları yapılmıştır. Özel transferlerin yanı sıra belli saatlerde ve noktalarda oteller ve fuar merkezi arasında hizmet verecek servis araçları da bilgilerinize sunulacaktır.

KOMATEK2022 katılımcısı olarak, stant kurulumunu yapacak personeliniz, stant görevlileriniz, üst düzey yetkililer ve davetli misafirleriniz için konaklama, ulaşım ve transfer rezervasyonlarınızı güvenle gerçekleştirmek için Alabanda ile iletişime geçebilirsiniz.

Lütfen konaklama talepleriniz için aşağıdaki formu doldurarak bize gönderiniz. Otel alternatifleri ile en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Özel durum ve tercihlerinizi “Notlar” kutucuğuna yazarak iletebilirsiniz.

Lütfen uçak bileti talepleriniz için aşağıdaki formu doldurarak bize gönderiniz. Uçuş alternatifleri ile en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Özel durum ve tercihlerinizi “Notlar” kutucuğuna yazarak iletebilirsiniz.

Lütfen transfer talepleriniz için aşağıdaki formu doldurarak bize gönderiniz, en kısa sürede tarafınıza dönüş sağlanacaktır.

Özel durum ve tercihlerinizi “Notlar” kutucuğuna yazarak iletebilirsiniz.

Uluslararası yolculuklarla ilgili riskler yolcunun özelliklerine (yaş, cinsiyet, sağlık durumu vs.) ve yolculuğun özelliğine (güzergah, amaç, süresi vs.) göre değişir. Uygun koruyucu tedbirler ve özel önlemler, kötü sağlık sonuçlarının risklerini gerçekten düşürmektedir. Bu konuda yetişmiş tıp uzmanları birçok konuda yardımcı olmakta ve nasihatlerde bulunmaktadır ancak bilgi almak, ilgili riskleri kavramak ve yolculuk için gerekli önlemleri almak seyahat edecek kişinin kendi sorumluluğundadır.

Seyahatinizde Uymanız Gereken Genel Sağlık Kuralları Şunlardır;

 • Tatile çıkmadan önce gidilecek bölgeye özgü koşulları öğrenmenin ve alınması gereken sağlık tedbirleri hakkında bilgilenmenin sağlıklı bir tatil geçirmek için büyük önem taşıdığını unutmayın.
 • Aşağıdaki sağlık kontrollerinden geçin:
  *Kalış süresine göre ilaç reçetesi temin ediniz ve doktorunuzdan uygun bir sağlık çantası oluşturma ile ilgili tavsiyeler alın,
  *Diş kontrolünü yaptırın,
  *Gözlük kullanıyorsanız yedek gözlük alın,
  *Bazı özel koşullara bağlı diğer kontroller (ör. Hamilelik, şeker hastalığı).
 • İçmek için güvenli olmayan suları mutlaka kaynatın.
 • Musluk suyunun uygun şekilde klorlanmadığı veya hijyen ve sağlık şartlarının kötü olduğu bölgelerde, kaynatılmış su ile hazırlanan çay ve kahve gibi içecekler, kutulanmış veya şişelenmiş, ağzı kapalı ve mümkünse pastörize edilmiş meşrubatı tercih edin. Musluk suyu, doğal kaynak suyu ve hangi suyla yapıldığını bilmediğiniz buzlu içecekleri içmeyin. Eğer mutlaka içmek zorunda kalacağınızı düşünüyorsanız filtre veya iyot tabletleri kullanın.
 • Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, buzun da bulaşık olabileceğini göz önüne alarak, içeceklere koymayın.
 • Ellerinizi sık sık su ve sabunla yıkayın.
 • İçecek kutusu veya şişelerinin dış kısmındaki su bulaşık olabilir. Bu yüzden ıslak kutu ve şişeleri açmadan önce kurulayınız ve içerken ağza doğrudan temas edecek yüzeyi öncelikle silerek temizleyin
 • Suyun bulaşık olabileceği yerlerde, dişlerinizi musluk suyu ile fırçalamayın
 • Tazeliğinden ve kaynadığından emin olmadığınız gıdaları yemeyin
 • Çiğ veya iyi pişmemiş tüm yiyecekler bulaşık olma riski taşır. Bunları yemekten kaçının.
 • Özellikle hijyen ve sağlık şartlarının yetersiz olduğu bölgelerde salata, pişmemiş sebze, pastörize edilmemiş süt ve süt ürünleri gibi yiyecek ve içeceklerden kaçınınız. Pişirilmiş ve hala sıcak olarak servis edilen yiyecekleri veya kendinizin soymuş olduğu kabuklu meyveleri yemeye özen gösterin
 • Sokakta satılan yiyecek ve içeceklerin tüketiminin hastalık riskini fazlasıyla arttıracağını unutmayın. Unutulmaması gereken kural: “Kaynatın, pişirin, soyun veya unutun gitsin. (Boil it, bake it, peel it or forget it.)”
 • Bebekler için en güvenilir besin kaynağı anne sütüdür. Bebek memeden kesilmişse, kaynatılmış su ile hazırlanmış mama ile besleyin
 • Ambalajlı olarak satılan tüm gıdaların son kullanma tarihlerine dikkat edin
 • Cinsel temastan kaçının
 • Şüpheli durumlarda (meni, vajinal akıntılar ve kan gibi vücut sıvılarıyla teması önlemek için) mutlaka prezervatif (kaput, kondom) kullanın
 • Herhangi bir nedenle sağlık kuruluşuna başvurmanız durumunda sizin için kullanılan iğnelerin tek kullanımlık (disposable) ve aletlerin steril olmasına dikkat edin
 • Haşerelere karşı gerekli önlemleri alın. Sinek kovucu spreyler kullanmak, gece yatarken cibinlikle yatmak faydalı olacaktır
 • Temizliği şüpheli sularda yüzmek veya bu sularla temas etmek çeşitli hastalıklara yol açabileceğinden temizliğinden emin olmadığınız havuz ve deniz sularında kesinlikle yüzmeyin.
 • Özellikle kedi, köpek, maymun gibi hayvanlarla temastan kaçının ve ısırılmanız ya da yaralanmanız halinde hemen tıbbi otoritelere başvurun
 • Tatlı sularda yüzmekten kaçının. Tuzlu sular, her zaman daha güvenlidir
 • Mantar ve parazit enfeksiyonlarından korunmak için ayaklarınızı temiz ve kuru tutun
 • Aşağıdaki durumlara ilişkin kazalara karşı tedbirli olun:
  *Trafik (gitmeden önce kan grubunuzu gösteren bir kart edinin),
  *Hayvanlar (yılanlar ve kuduz köpeklere dikkat edin),
  *Alerjiler (bir sağlık uyarısı bilekliği takın),
  *Güneş (güneş gözlüğü ve güneş losyonu bulundurun)
 • Kapsamlı bir yurtdışı sağlık sigortasına kayıt olma (ör. Kaza, hastalık, sağlık durumu yüzünden ülkeye geri dönme)

DSÖ/COVID-19 PENDEMİ

Yeryüzündeki cennet, Akdeniz’in incisi ve Türk Rivierası!

Türkiye’nin en şirin ikinci şehri olan Antalya, dünyanın en popüler ve en çok ziyaret edilen turizm destinasyonlarından biri olup size eşsiz bir deneyim sunuyor.

 • Ormanların arasına gizlenmiş antik kentler,
 • Çok çeşitli spor aktiviteleri ve birçok ilgi çekici yer,
 • Güzel bir sahil şeridinde modern ve geleneksel tatil köyleri,
 • Antalya, herkes için bir şeyler sunan mükemmel bir tatil beldesidir.

Antalya, batıda Patara’dan doğuda Alanya’nın ötesine uzanan bir ilin ve aynı zamanda Antalya Körfezi’nin tepesinde yer alan ilin başkentinin adıdır.

Meşhur turkuaz mavisi denizi, ışıltılı gökyüzü, dağlarının sürekli değişen tonları ve yemyeşil bitki örtüsüyle bölge adeta bir renk festivaline sahiptir.

İklim

Antalya ili, yazları sıcak, kışları ılık ve yağışlı geçen Akdeniz iklimine sahiptir.

Mimari özellikler

Antalya’nın Üç Kapısı: Genelde Üç Kapı olarak bilinen Hadrian Kapısı, Antalya’nın en güzel antik eserlerinden biridir. Kapı, Roma İmparatoru Hadrian onuruna ve ana kapı olarak inşa edilmiştir. Şehri dış dünyaya bağlayan nefes kesen dekorasyonlarıyla bu antik kapı, Roma’dakiler kadar ihtişamlı zengin kabartmalara sahiptir. Kapı bugün eski ihtişamıyla ayakta, Antalya’nın en iyi korunmuş tarihi yapılarından biridir.

Kapı, şaşırtıcı bas rölyefleri ve çiçeklerle süslenmiş sütun başları nedeniyle Anadolu’dakilerden farklıdır. Bu kabartmalar bugün bile ziyaretçileri büyülemektedir.

İki Kule: Kapının iki yanında iki kule durmaktadır. Güney Julia Sancta Kulesi, Hadrian döneminde düz, blok taşlardan inşa edilmiştir. Kuzey Kulesi’nin alt kısımları antik dönemde, üst kısmı ise Selçuklu Dönemi’nde inşa edilmiştir.

Antik ve Modern: Bir yanda modern şehir, diğer yanda ise eski Antalya şehri ile, kuleleriyle güçlendirilmiş çarpıcı Hadrian Kapısı, kelimenin tam anlamıyla şehrin uzun geçmişine açılan bir pencere.

Kaleiçi, Antalya Kaleiçi

Antalya herkese yapacak çok şey sunuyor. Antalya’nın kalbi olan Kaleiçi, şehrin en büyüleyici simge yapılarından biridir. İki müstahkem duvarla çevrilidir. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinden günümüze kadar tarihin katmanlarını bulabilirsiniz. Yarım daire şeklindeki Kaleiçi, muhteşem bir yat limanı ile taçlandırılmıştır. Arnavut kaldırımlı sokakları, mükemmel bir şekilde restore edilmiş beyaz badanalı ve kırmızı çatılı Osmanlı konakları, küçük turistik mekanları, hediyelik eşya dükkanları, sanat galerileri, kafeleri ve restoranlarıyla Kaleiçi’nde gezmekten keyif alacaksınız.

Hadrian Kapısı bugün hala eski ihtişamıyla duruyor. Kale ve kulelerin duvarları tüm liman alanını çevreliyor. Hadrian Kapısı’ndan Kaleiçi’ne girdikten sonra Hıdırlık Kulesi’ne ulaşabilir ve deniz kenarına doğru Hesapçı Caddesi’ni takip edebilirsiniz.

Kaleiçi yakınlarında görülecek veya yapılacak ilginç ve keyifli şeyler;

 • Tarihi Hadrian Kapısı’nı kullanarak Kaleiçi semtine girin,
 • Geleneksel mimari çok zarif, tarihi sokaklarda kaybolun,
 • Bir tekne turuna çıkın ve denizden şehir manzarasını izleyin,
 • Yüzmek için güzel Mermerli Plajı’nın tadını çıkarın,
 • Saat Kulesi’ni görün,
 • Asansörden Antalya’nın muhteşem panoramik manzarasını görün,
 • Eski şehir limanı boyunca yürüyün,
 • Yat limanında denizaltına binin,
 • Kesik Minare, Yivli Minare, Tekeli Mehmed Paşa camilerini ziyaret edin,
 • Kaleiçi çevresindeki restoranlarda özel yemeklerin tadına bakın,
 • Rahat kafelerde çay ve tatlıların tadını çıkarın,
 • Suna İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi’ndeki değerli eserleri keşfedin,
 • Hıdırlık Kulesi’nden Karaalioğlu Parkı’na doğru yürüyün,
 • Cam terası ziyaret edin, ardından yakındaki bir kafede gün batımını izleyin,
 • Gününüzü Keçili Park’ın liman manzaralı kafelerinde sonlandırın,
 • Canlı müzik performanslarını dinleyin veya geceleri partilere katılın.

Müzeler

 • Antalya Müzesi
 • Atatürk Evi Müzesi
 • Akdeniz Medeniyetleri Araştırma Merkezi tarafından açılan Kaleiçi Müzesi
 • Antalya Oyuncak Müzesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2011 yılında açılmıştır.
 • Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından işletilen etnografya müzesidir.
 • Antalya Etnografya Müzesi, Kaleiçi’nde Antalya Kültürüne ait eserler ile tarihi bir kilise, yöresel kıyafet ve mimari örnekler barındıran küçük bir müze.
 • Mevlevihane (Derviş Köşkü) Müzesi, Sufi ve İslami kültür eserlerinin bulunduğu eski bir tekkede yer alan müzedir.

Antalya’nın En İyi Antik Şehirleri

Antalya, arkeolojik sit alanları ile muhteşem bir zenginliğe sahiptir. Ayakta kalan sütunlar, mezarlar ve diğer tarihi kalıntılar, insanların eşsiz bir deneyim yaşamasını mümkün kılıyor.

1.Xanthos

M.Ö.3000’lere dayanan Likyalıların başkenti olan Xanthos, antik çağda Likya’nın en büyük idari merkezi olarak biliniyor. Xanthos, 1988 yılında Letoon ile birlikte UNESCO Dünya Miras Listesi’ne alınmıştır. Anıtlar kenti olarak bilinen Xanthos Antik Kenti, Kaş ilçesi yakınlarında bulunmaktadır.

2.Termessos

Termessos, Türkiye’nin en iyi korunmuş antik şehirlerinden ve en seçkin arkeolojik alanlarından biridir. El değmemiş antik kent, çam ormanlarıyla kaplı dik bir yamaç üzerine kurulmuştur. Ziyaretçilerin görmesi için harika bir yer.

3.Simena

Demre’de bulunan Simena’ya sadece deniz yoluyla ulaşılabiliyor ve oldukça etkileyici bir manzaraya sahip. Kale bugün hala ayaktadır. Şehirde ayrıca su altı kaya mezarları bulunmaktadır. Depremler nedeniyle antik kentin yarısı su altında kalmıştır.

4.Phaselis Antik Kenti

Phaselis Antik Kenti, Antalya ili Kemer ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. M.Ö. 7. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulan Phaselis, aynı zamanda antik bir liman kentidir.

5.Patara

Likya Birliğine ait en eski yerleşim yerlerinden biri olan Patara Antik Kenti, Türkiye tarihinin en önemli sembollerinden biridir. Arkeolojik sit alanında antik kentin onlarca eşsiz tarihi kalıntılarını görebilirsiniz. 2009 yılında UNESCO Geçici Listesi’ne alınan Patara, Türkiye’nin öne çıkan evrensel değerlerinden biridir.

6.Olympos

Olympos antik kenti, Tahtalı Dağı’nın güney tarafında, Çıralı yakınlarında deniz kıyısında yer almaktadır. Likya Birliği üyesi olan Olympos, bir deniz ticaret şehriydi. Tıpkı komşusu Phaselis gibi korsanların eline geçtikten sonra Romalı Komutan Isauricus tarafından kurtarıldı.

7.Side

Side, Türkiye’nin en bilinen antik kentlerinden biridir. Nar anlamına gelen Side, antik çağda bir limandı. Sütunlu kemerler üzerine inşa edilmiş amfitiyatro, bölgedeki en büyük tiyatro olup diğer kalıntılar arasında agora, spor salonu, deniz kenarındaki Apollon Tapınağı, çeşmeler ve nekropol bulunmaktadır.

8.Aspendos

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Aspendos, zarif amfi tiyatrosu ve diğer antik kalıntıları ile ziyaretçilerini etkiliyor. Aspendos tiyatrosu, Romalılar tarafından inşa edilen dünyanın en görkemli ve en iyi korunmuş yapılarından biridir. Tiyatronun yakınında bir bazilika, bir agora ve Anadolu’nun en uzun su kemeri kalıntıları vardır.

9.Perge

Antalya’nın doğusunda yer alan Perge, önemli bir Pamfilya kentiydi. Antik kentin çeşitli yerlerinden gelen eserler stadyuma giden yolda sergileniyor. İki kuleli kentin girişini, iki yanında dükkanların bulunduğu, bir zamanlar mozaiklerle kaplı sütunlu uzun yolu, geniş agorayı ve hamamları görmeyi unutmayın.

10.Myra

Demre ilçesinde bulunan Myra, Türkiye’nin en ilginç ve önemli antik kentlerinden biridir. Myra’da kayalara oyulmuş mezarlara hayran kalacaksınız.

ŞELALELER

Antalya pek çok doğa harikasına ev sahipliği yapmakta olup, muhteşem şelaleleri bakımından da zengindir. Kurşunlu, Düden, Manavgat ve Uçansu, Antalya’nın en güzel şelaleleridir. Ziyaretinizi kükreyen şelalelerin güzel manzarası eşliğinde geçirmeye ne dersiniz?

 • Kurşunlu Şelalesi

Antalya’nın nadide yerlerinden biri olan Kurşunlu Şelalesi, her mevsim gezginleri ve ziyaretçileri ağırlarken, aynı zamanda bölgedeki 7 gölet içinde yaşayan 100 kuş türü ve nadir bitki ile görsel güzellikler de sunuyor. Bitki tünelleri, kaktüs ağaçları ve anıtsal çınar ağaçları arasında yürümek sizin için harika bir deneyim olacak. Gözlerinizi ve zihninizi tedavi etmek için su şarkısının bu en yeşil şölene katılmasına izin verin.

 • Manavgat Şelalesi

Manavgat ilçesinin 3 km batısında yer alan Manavgat Şelalesi, Antalya’nın en bilinen şelalelerinden biridir. Şelale hala oldukça etkileyici ve 3 m yükseklikten yavaşça akıyor. Geniş bir alandan bol su akışı görülmeye değerdir. Şelalenin hemen yanında doğa içinde piknik yapabilir ve yakındaki restoranlarda taze balık yiyebilirsiniz. Doğa ile yeniden bağ kurmak için ideal bir yer.

 • Düden Şelaleleri

İki güzel şelaleden oluşan Düden Şelalesi, Antalya’nın en güzel yerlerinden biridir. Yukarı Düden ve Aşağı Düden olmak üzere iki kola ayrılmıştır.

Yukarı Düden: Şehir merkezine 8 km uzaklıkta yer almaktadır. Yaklaşık 22 metreden çok büyük bir doğal havuza dökülür. Cennetten bir köşe olarak da bilinen şelale, mağarası, kükreyen suları ve farklı güzellikleriyle cazibe merkezlerinden biridir.

Aşağı Düden: Şehir merkezine 8 km uzaklıkta, Lara yakınlarında yer almaktadır. Şelale Lara’da 50 m yükseklikteki kayalıklardan büyük bir gürültüyle dökülür ve Akdeniz’in sularına karışır. Antalya’nın ikonik doğal güzelliklerinden biridir.

 • Uçansu Şelalesi

Antalya’nın Serik ilçesinde bulunan Uçansu Şelalesi, 50 metre yükseklikten akarak yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Akdağ ve Geyik dağlarındaki kar kütlelerinin erimesi ile beslenen şelale, muhteşem güzelliği ile görsel bir şölen sunuyor.

ℹ Mrs. İrem Kılınç             ✉ irem@alabanda.com.tr